Ödem Atma Yolları Hızlı Ödem Söktürücü Tarifler

16.11.2020
9.331
Ödem Atma Yolları Hızlı Ödem Söktürücü Tarifler

En İyi Ödem Atma Yöntemleri

Ödem nedir? Neden olur? vücut dokularımızda sıvı birikimi sebebiyle ortaya çıkan ve genelde ayak, bacak, kol, el gibi bölgelerde görülen bir problemdir. Sebeplerine bakacak olursak, kullanılan ilaçlar, aşırı tuz tüketimi, düzensiz beslenme, sıkıntı ve stres hali, enfeksiyon, hamilelik, adet öncesinde hormonsal değişimler gibi durumlarda ortaya çıktığı görülür. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak da ödeme sebep olabilir.

Ödem kendini bazı belirtilerle gösterir. Bu belirtiler ise, cilt yüzeyinde gerginlik ve parlama, solunumda güçlük çekme, nefes darlığı ve buna eşlik eden göğüs ağrısı olarak sıralanabilir. Peki en hızlı ödem atma yöntemleri nelerdir. Ödem nasıl atılır? Ödem atmanın yolları nelerdir? En iyi ödem atma yolları yazımızın devamında.

3 Günde Ödem Atma Yöntemleri

3 günde ödem atma yöntemi olarak bilinen bazı diyetler ve kürler mevcut. Herkes ödeme bağlı şişkinlik yaşamıştır ve bu rahatsız edici bir durumdur. Hem fiziksel görünüş açısından hem de sağlık açısından sorun yaratan ödem için çeşitli tedaviler bulunmakla birlikte, bu problemi yaşayan insanlar en kısa zamanda yani 3 günde ödem atmanın yollarını arıyorlar.

Bu yollardan biri elma diyetinden geçiyor. Elma hem kilo verdiren hem de ödem atmaya yardımcı olan bir besin kaynağıdır. Çoğu diyet programında elma, vazgeçilmezdir.

Bahsedeceğimiz elma diyeti ile 3 günde ödem atmak mümkün hale geliyor. Elmanın düşük kalorili ve doyurucu özelliği sayesinde vücudunuzdaki ödemden ve fazla kilolardan kurtulacaksınız. Peki, elma diyeti nasıl yapılır?

3 Günde Ödem Atma Diyeti Yaparken Dikkat Edilecekler

 • Bu diyet en fazla 3 gün uygulanmalı, daha fazlası sağlık için zararlı hale gelebilir.
 • Diyeti yaparken aynı zamanda günlük 2-2,5 litre su içmeniz gerekir.
 • 1 saat yürüyüşle de ödem atmak daha hızlı hale getirilebilir.
 • Bu diyeti uygularken tuz, un, şeker tüketmemelisiniz.
 • Diyetin içeriğinde ise, sütsüz ve şekersiz kahvenizle birlikte elma yiyebilirsiniz.
 • Farklı içerik olması açısından yanında ceviz veya fındık (çok olmamak şartıyla) tüketebilirsiniz.
 • Tüm bunların yanında şeker ihtiyacınızın karşılanması için 1 kâse yoğurta 2 çay kaşığı tarçın ekleyerek yiyebilirsiniz.
 • Tüm öğünlerinizde elma mutlaka olacak. Elma haricinde yukarıda saydığımız besinleri tüketebilirsiniz.

Bacaklardaki Ödem Nasıl Atılır?

Bacaklardaki ödem nasıl atılır sorusunun cevabı için, bacaklardaki ödemin sebeplerine bakmamız gerekir. Bacaklardaki ödem genellikle kadınları daha fazla etkiler. Bunun sebebi kan dolaşımı problemleri, hamilelik ve hormon değişimleri olabilir.

Ödem atmanın en kestirme yolu kilo vermekten geçer. Kilo vermek sadece bacak değil tüm vücuttaki ödemi atmanıza yardımcı olur. Bunun dışında bol su tüketimi, ödem atmak için çok etkili bir yöntemdir. Dengeli beslenme ve tuz tüketimini azaltmak da ödem oluşumunu engeller ve oluşmuş ödemi de azaltır.

Bunların dışında, gün içinde yeterince hareket ederek, egzersiz yaparak da bacaklardaki ödemi atabilirsiniz. Bir diğer çözüm de sıkı çoraplar giymek. Sıkı çorap, sıvı birikimini önleyeceğinden özellikle alt bacaklarda ödem oluşumunu engeller. Bu çorapları eczanelerden temin edebilirsiniz. Aynı zamanda egzersiz yaparken de bu sıkı çorapları kullanmak ekstra bir fayda sağlayacaktır.

Yüzdeki Ödem Neden Olur Nasıl Atılır?

Yüzdeki ödem nasıl atılır sorusunun cevabı için, ödemin yüzün hangi bölgesinde oluştuğunu belirlemek gerekir. Özellikle göz kapaklarında meydana gelen ödem alerjik olabilir. Böbreküstü bezlerinin aşırı çalışması sebebiyle veya tiroit bezinin az çalışması sonucunda da göz kapaklarının üstünde ödem görülebilir. Genel olarak yüzde görülen ödem hormonsal bozukluklardan kaynaklanır.

Yanaklarımız, gözaltlarımız genellikle adet dönemlerinde şişer ve bu kötü bir görünüme sebep olur. Bunun en temel çözümü dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Kafeini azaltmak, alkolü kesmek ve düzenli uyumak ödem için çözüm olabilir.

 • Yüz için ödem atma tarifi,
 • Bir demet maydanoz ve yarım limonu 1 litre suda kaynatın.
 • Tercihe göre sevdiğiniz bir meyveyi, aroma vermek için kullanabilirsiniz.
 • Hazırladığınız bu kürü dinlendirin ve her gün için.
 • Bu kür, sindirim ve dolaşım sistemini düzenler ve detoks özelliği vardır. Ödem atmanıza yardımcı olur.

Ayaktaki Ödem Neden Olur Nasıl Atılır?

Ayaktaki ödem nasıl atılır diye merak ediyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz ödem attırıcı yöntemler ayaktaki ödem için de faydalı olacaktır.  Ayak, bacak ve ayak bileğindeki ödem, periferik ödem olarak adlandırılır ve en çok görülen ödem şekillerinden biri ayak ödemidir çünkü yerçekiminden dolayı ödem vücudun aşağı bölgelerinde daha fazla görülür.

Genelde yaşlılarda görülen ayak şişmesi, aşırı kilodan, uzun süre hareketsiz kalmaktan, aspirin gibi ilaçlardan veya östrojen ve testosteron hormonlarındaki değişimlerden dolayı oluşabilir.

Ayaktaki ödemden kurtulmanın en bilinen yolu, ayaklarınızı yüksekte tutmaktır. Hatta bazı uzun yolculuklarda, uzun süre ayakların koltuktan sarkması dolayısıyla ayaklarda ödem oluşur. Bu sorun için otobüslerin bazılarında ayakları yüksekte tutacak aparatlar kullanılır.

Ayaklardaki ödemi atmanın bir diğer yolu, aynı bacaklarda olduğu gibi destekleyici çoraplar giymek olabilir. Bu sorun için eczanelerden kompresyon çoraplarından temin edebilirsiniz.

Hızlı Ödem Söktürücü Yöntemler

Hızlı ödem söktürücü bir çözüm isteyenler için bazı tedavi yöntemleri var. Hızlı ödem attıran meyveler, özellikle ananas, kivi, karpuz ve nardır. Sebzelerden ise, maydanoz, kabak ve salatalık idrar söktürücü özellikleri sayesinde ödem atmaya yardımcı olurlar.

Aynı zamanda bu sebzeler metabolizmayı hızlandırır, sindirim sistemine katkı sağlar. Ödem atmaya yardımcı bazı kürlerden bahsedecek olursak bunlardan ilki kiraz sapı çayıdır. Kiraz, diğer bahsettiğimiz sebze ve meyveler gibi idrar söktürücü özelliğe sahiptir ve zayıflamayı destekler.

Hızlı Ödem Söktürücü Çay Tarifleri

Hazırlamak için,

 • Bir cezvede 2 su bardağı kaynattığınız suya 1 tutam kiraz sapını atın.
 • Cezvenin kapağını kaynatın ve 2 dakika daha kaynatmaya devam edin.
 • Daha sonra ocaktan alıp 15 dakika demlenmesi için bekletin.
 • Hazırladığınız bu çayı günde 2 bardak içerseniz ödem atmaya yardımcı olacaktır.
 • Bu kürü her gün taze olarak içmeye özen gösterin.

Ödem Atmak İçin Bir diğer bitkisel tedavi yöntemi ise enginar yaprağından hazırlayacağımız çay olacak.

Bunu hazırlamak için ise

 • Yine 2 su bardağı kaynamış suya 1 tutam enginar yaprağını atın.
 • Bekletmeden ocaktan alın ve kapağını kapatın.
 • 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin.
 • Demlendikten sonra ılık olarak tüketin.
 • Bu çayı da günde 2 bardak içebilirsiniz.

Ayrıca çok duyulmamış olan mısır püskülü çayı da hızlı ödem attırıcı olarak bilinir.

Bu çayın nasıl hazırlanacağına gelecek olursak,

 • Bir cezvede 2 su bardağı suyu kaynatın ve içine bir avuç mısır püskülü atın.
 • Ocaktan alıp 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin.
 • Bu çayı da diğer bahsedilen çaylar gibi günde 2 bardak tüketebilirsiniz.

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?

Vücuttaki ödem nasıl atılır sorusuna gelecek olursak, şimdiye kadar bahsettiğimiz tüm çay ve kürler aslında tüm vücuttaki ödemi atmak için kullanılabilir. Bunlar dışında farklı olarak önerebileceğimiz ödem attırıcı yöntemler de var. Bunlardan biri elektrolit almaktır.

Elektrolit magnezyum ve potasyum temelli elektrik yüklü minerallerdir ve vücuttaki su dengesini sağlamaya yardımcı olur. Vücuttaki elektrolit değerleri yüksek veya düşük olduğu zaman, vücutta ödem oluşmaya başlar.

Diğer bir yöntem ise, magnezyum desteği almak olabilir. Eğer tüm vücudunuzda rahatsız edici derecede bir ödem mevcutsa, magnezyum suya bağlı oluşan bu ödemi engelliyor. Magnezyum da bir elektrolittir ve elektrolitlerin ödem üzerindeki etkisi olumlu yöndedir. Özellikle kadınların adet dönemlerinde magnezyum takviyesi almak, PMS ‘in önüne geçiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.