Dudak Çatlaması Nedenleri? Nasıl Geçer?

01.11.2020
1.878
Dudak Çatlaması Nedenleri? Nasıl Geçer?

Dudak çatlamasının nedenleri nedir neden olur ? Çevresel bazı etkileri olduğu gibi genellikle mevsim geçişlerinde sıkça karşılaşılan bir cilt sorunudur dudaklarımız diğer cilt yapımıza göre farklı bir yapıya sahiptir anlık  ısı değişiklikleri yetersiz beslenme, sağlıksız kozmetik ürünleri, susuzluk, dudak ıslatma alışkanlığı vitamin eksikliği, farklı tedaviler için alınan ilaçların yan etkisi, sürekli ağzı açık uyumak, ağızdan solumak, alerjik semptomlar, bu sebepler dudak çatlamasının başlıca sebepleridir.Bu yazımızda dudak çatlaması nasıl geçer, çözümleri nelerdir,nedenleri nelerdir, dudak çatlaması hastalık belirtisi midir gibi konuları kısaca anlatmaya çalışacağım.

Dudak Çatlağı Hangi Hastalığın belirtisidir?

Eğer çevresel faktörlerden şüphe etmiyorsanız dudak çatlağı vitamin eksikliği veya şeker hastalığının habercisi olabilir.İlk fırsatta doktorunuza başvurmanız gerekir, dahiliye doktoruna gidip vitamin testi yaptırmanız gerektiğinden, sabah bir şey yeyip içmemeye dikkat edin.

Dudak Çatlaması Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Cilt kuruluğu ve çatlamanın vitamin nedeni B12 Vitaminin yeterli oranda alınmayışından kaynaklar.Tekdüze beslenen kişilerde farklı vitamin ve mineral eksikli zamanla baş gösterir.

Dudak çatlağı için ne yapılmalı?

Dudak çatlamasını fark ettiğimiz andan itibaren varsa kullanmış olduğumuz  kozmetik ürünü, bırakmalıyız ,bazı ürünler kimyasal maddelerden dolayı vücudu tahriş edici özelliği vardır.

Dudak çatlağı ve ruj dudak çatlaklarında farklı bir boyut kazandıran günümüzde ruj kullanımının artması sürekli ruj kullanımı ve sağlıksız kozmetik ürünleridir emin olmadığınız merdiven altı imalatı olan kozmetik ürünleri cildinize bir çok zararı vardır. Bundan dolayı her kozmetik ürünü kullanılmamalı, çünkü cildiniz sizin giy sinizdir giysinize dikkat edin.

Dudak Çatlamasını Önleyen Besinler

 • Ev yapımı yoğurt
 • Özellikle tavuk, kaz ve ördek yumurtaları
 • Ciğer çeşitlerinde B12 vitamini ağırlıklı bulunur, özellikle kuzu ciğerinde yoğun oranda vardır,
 • Deniz mahsullerinde istiridye midye
 • Balık
 • Kırmızı et B12 kaynağıdır

Dudak Çatlamasına Hangi Yağ İyi Gelir

 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Badem Yağı
 • Jojoba Yağı
 • Zeytinyağı
 • Kuşburnu Yağı

Dudak çatlamasına evde bulabileceğiniz bu yağları dudak bölgenize direk olarak sürerek kullanabilirsiniz.

Dudak Kurumalarına Çatlaklarına Çözüm Yolları

Bepanthol dudak kremi cildimiz proVitamin B5 beslenip canlılık kazanmaktadır, Bepanthol kremde bulunan Pro Vitamin B5 ile kurumuş dudaklarınıza tazelik ve yumuşaklık verir,etkisini uzun süre koruyan krem,dudağınızda koruma kalkanı oluşturarak, nem ve yumuşaklık veri Bepanthol kremin içerisinde buluna E Vitamini ise cildinizi besleyip yaşlanmaya karşı tedavi edici özelliği vardır.

Bepanthol kremi kullanır kullanmaz etkisini cildinizde hissedersiniz.

Bepanthol Krem Dudaklara Kullanım Şekli

Dudağınız kurudukça istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz.

Dudak Çatlamasına Ev yapımı Doğal Çözümler

Dudak Çatlamasına Su Tedavisi

Yetişkin bir erkek bireyin vücudu %60′  çocuklarda  65-75, kadınlarda  50 civarında Vücudunda su oranı vardır yaş ilerledikçe yağ dokusunda artış su oranında azalma görülmektedir. Vücuttaki su Oranının azalmasına bağlı olarak kılcal damarların  yoğun olduğu dudak bölgesinde su eksikliğini ilk hissettirecek bölgedir.

Yeterli miktarda su tüketmeyen bireylerin cildin kuru,dudakların soluk olduğunu görürsünüz,su tüketimi hem cildimiz hem iç organlarımız için önem arz etmektedir.

Kurumuş Dudaklara Peeling Uygulaması

Pelin uygulamasını yaparken dikkat edilmesi gerekilen nokta, eğer dudak bölgesinde çatlaklar derin, ve kanama var ise cildinize zarar verebilir,Yara oluşmamış ölü deri üzerine yapılmalıdır,

Toz şeker Peeling yapımı ve uygulaması Nasıl olur?

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşı bal
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

2-3 dakika karıştırdıktan sonra peeling hazır hale geliyor ardından çok baskı uygulamadan dudağınıza masaj yapar gibi sürün 5-10 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

En İyi ve Doğal Dudak Nemlendiricileri Nelerdir

Aslında doğallıktan bahsedilince akla ilk gelen ürünler Bal,ve zeytin yağıdır, bunlar kendi başına cildimizi beslemeye ve onarmaya yeterlidir,bazen etken madde olarak diğer doğal katkı maddelerini kullanmak’ta yarar vardır,  balın yaraları iyileştirmede başlı başına mucizevi etkisi vardır,bunların yanında Hint yağı Hindistan cevizi yağında tedavi ve nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Dudak çatlağına (Bitkisel)Doğal çözümler nelerdir Nasıl geçer 

Süt ve Gül ile Doğal Dudak Bakımı

Gül yaprağının cilt bakımında önemli payı ve etkisi vardır bunu süt ile birlikte kullanımı dudaklarınıza yumuşak ve bakımlı bir hava verecektir,

Hazırlanışı

Avuç dolusu gül yaprağını 220 ml sütün içerisine katın 4-5 saat beklettikten sonra gül yapraklarını sütün içerisinde çıkarıp, mikserden geçirin elde ettiğiniz macunsu karışımı belli saat aralığı ile günde en az 3 defa ve uyumadan önce  dudaklarınıza sürün ve uyuyun.

AleoVera Jel İle Dudak Bakımı

Aleovera bitkisi kendi başına bir dudak nemlendirici ve cilt besleyici özelliği vardır, yapmanız gereken tek şey aleovera yaprağını kırıp, her gece uyumadan önce içerisinde çıkarmış olduğunuz jel’i dudak bölgenize hafifçe sürmektir.

Dudak Çatlakları Geçmiyor Ne Yapmalıyım?

Geçmeyen dudak çatlakları kronik bir hastalığın habercisi olabilir, mesela aşırı su kaybı yaşıyor olabilirsiniz, çalışmış olduğunuz iş ile alakalı fazla su kaybına neden oluyor ise , ve değerinde su alamıyorsanız, bu durum hem vücudunuz ve dudaklarınızın çatlamasına neden olabilir, yukarıda’da belirtmiş olduğumuz gibi standart beslenme alışkanlığınız var ise  vitamin eksikliğine bağlı olarak , dudak çatlakları geçmiyor olabilir.

Dudak çatlaklarının geçmemesinin bir nedeni ise sürekli ıslatılan ve ardından kuruyan deriyi soyarak iyileşme ve cildin güzelliğini bozarak tedavi süresini uzatmaktır.

Bütün çabalara rağmen sonuç alınamıyorsa cildiye veya dahiliye doktoruna gitmek gerekir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.