Gözenek Temizleyici Maske Tarifleri

08.05.2022
3.271
Gözenek Temizleyici Maske Tarifleri

Gözenek Temizleyici Maske Tarifleri, Gözenek temizleme ve sıkılaştırma için gözenek temizleme maskesi evde yapımı oldukça kolay bulunabilen bazı malzemeler ile çözülebilmektedir. Gözenekler hem kadınlar hem de erkekler için son derece sinir bozucu durumlardan biridir.

Kadınların en çok sorduğu cilt sorunlarından biri olan Burun üstündeki gözenekler nasıl geçer sorusu da bu maskeler ile yanıt bulmaktadır. Gözenek temizleme Cilt problemleri içerisinde başa çıkması en zor olan durumlardan biridir. Bu yazımızda gözenek temizleme maskesi tarifleri burun üzerinde bulunan siyah noktalar nasıl geçer? Gözenek temizleyici maske önerileri yazımızın devamında.

Gözenek Temizleyici Maske Tarifleri

Gözeneklerden kurtulmak için en ideal yöntemlerden biridir. Gözenekler temizlenmediği ve arındırılmadığı takdirde çok ciddi akne ve sivilce problemleri ile karşı karşıya kalmak mümkün olur. Gözenek temizlemek için çok çeşitli peelingler ve temizleme kürleri bulunur. Cildi temiz tutmak ve gözenekleri temizlemek günlük bir rutin olmak zorundadır. Aksi takdirde kir gözeneklere birikir.

Güzellik salonlarında ve kuaförlerde en çok yapılan şeylerden biri gözenek temizlemektir. Gözenekler iyi bir şekilde temizlenmediği zaman üzerine istediğiniz kadar bakım yapın hiçbir işe yaramaz. Cilt bakımı yapmak için ilk yapılması gereken gözeneklerin temizlenmesidir. Evde doğal yollar ile gözenek temizlemek ve o görenekleri zamanla küçültmek mümkün olur. Son zamanlarda bu maskelere olan ilgi giderek arttı.

İçi Yağ Dolu Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Gözeneklerin temizlenmesi için pek çok tarif bulunur. Bu tariflerden birkaçı maske iken birkaçı da peeling özelliğindedir. Temiz cilde bu maske ve peelingler uygulanarak gözenekleri derinlemesine temizlemek mümkün olur. Aynı zamanda gözenek temizliğinde gözeneklerin açık olması da çok önemlidir. Gözenekleri açmak için cilde buhar uygulamak gerekir.

Gözenekler temizlenmediği zaman cilt bakımı yapmak mümkün olmaz. Kimyasal ürünler kullanmadan cildi temizlemek ve gözenekleri temizlemek için evde yapabileceğiniz çok sayıda doğal bakım maskesi bulunuyor. Bu maskeler ve kürlerden kendinize ve cildinize en uygun olanını bularak uygulamaya başlayabilirsiniz.

Bu maskeler gözeneklerin küçülmesine de yardımcı oluyor. Düzenli kullanım ile fayda görmek mümkün olur. Bu maskeleri duştan sonra yapmak daha uygun olur. Çünkü duştan sonra gözenekler açılır ve temizlemesi daha kolay olur.

Gözenek Temizleyici Maske Önerileri

Gözenek Temizleme İçin Yulaf ve Bal İle Scrup Yapımı

Gözenek temizlemede en çok kullanılan maskelerden biri yulaf ve bal ile yapılan şurup ile mümkün olur. Cildi derinlemesine temizlemenin yanı sıra bal sayesinde cilde nem ve parlaklıkta kazandırır. Aynı zamanda gözeneklerin küçülmesini de sağlar.

Evde Gözenek Temizleyici Maske Tarifleri

Evde kolayca hazırlanabilen bu maske dışarıda satılan kimyasal peelinglerden çok daha faydalı bir maskedir. Kullanılan malzemelerin de her evde bulunuyor olması çok büyük bir avantaj yaratıyor. Yulaf ve bal ile yapılan şurup yapımı için gereken malzemeler;

 • 3 yemek kaşığı en ince şekilde çekilmiş yulaf tozu
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 2 tatlı kaşığı ılık su

Bu kadar az malzeme ile mucizevi bir etki görmek mümkün olur. Malzemeler hazırlandıktan sonra yapılış aşamasına geçilir. Hazırlanışı ise;

 • İlk aşama bal ve yulaf tozunu bir kabın içerisinde en iyi şekilde karıştırmak gerekir.
 • Daha sonra bu karışımın içine 2 yemek kaşığı ılık su eklenir.
 • Hazır olan scrup cilde sürülür. Özellikle geniş olan gözeneklerinizin olduğu kısma sürerek burada gözeneklerin temizlenmesi ve küçülmesi sağlanır.
 • Karışım cilde sürüldükten sonra 5 dakika kadar cildinizde masaj yapar gibi ovalayın. Daha sonra da cildinizden ılık su ile temizleyin. Ayrıca karbonat maskesi ile cilt bakımı yazımız için lütfen Tıklayın.

Gözenekleri Temizlemek İçin Su Buharı İle Gözenekler Açılır?

Gözenek temizlemek için ilk aşama olarak su buharı kullanmak gerekir. Gözenekleri açarak içinin temizlenmesini sağlayan bu yöntem en faydalı gözenek temizleme yöntemleri arasında yerini alır. Sıcak bir su bir kabın içerisine alınır. Daha sonra kafanızı bu suya doğru eğerek kafanızın üzerine bir havlu ya da örtü örtülür. 10 dakika kadar bu buharın içerisinde beklenir.

Tüm gözenekler açıldıktan sonra maske ya da peeling yapılarak gözenekler tam olarak temizlenmiş olur. Aynı zamanda içerisine nefes açıcı kremler de atılarak daha iyi sonuçlar elde etmek mümkün olur. Lavanta esansı da bu buharlı su içerisine konularak güzel bir rahatlık sağlar.

Bu yöntem gribal enfeksiyonlarda da son derece etkili bir yöntem olmaktadır. Yüzünüzü çok yaklaştırmamaya da dikkat etmeniz gerekir. Yüzünüzü en fazla 15 20 santim kadar yaklaştırmanız gerekir. Bunu yapmak yerine sıcak bir duş alarak da gözenekleri açıp daha sonra temizlemek mümkün olur.

Evde Kil Maskesi İle Gözenek Temizleme 

Gözenek temizleyici maske tarifleri arasında en çok tercih edilenlerden biri kil maskesi oluyor. Kilin arındırıcı ve rahatlatıcı özelliğini bilmeyen yoktur. Cildin doğal yapısı içerisinde yer alan maddeler ciltte bulunan fazla yağın alınmasına yardımcı olur. Diğer maskelerden ziyade ciltteki fazla yağı almasından dolayı gözenek temizlemede daha çok kullanılan bir maskedir. Kil maskesini evde kolayca yapmak mümkün olur. Kil maskesi için gerekli malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı kil
 • Bir çay bardağı sade soda
 • 4 damla lavanta yağı
 • 2 damla çay ağacı yağı
 • 2 damla limon yağı

Bu malzemeler temin edildikten sonra geriye sadece hazırlamak ve uygulamak kalıyor. Hazırlanış ve uygulanışı ise;

 • Bir kap içerisinde bütün malzemeleri homojen bir hal alana kadar karıştırılır.
 • Hazırlanan ve kıvam alan bu karışım ince bir tabaka halinde cilde uygulanır ve yaklaşık olarak 15 ile 20 dakika arasında kuruyana kadar ciltte bekletilir.
 • Maske kuruduktan sonra ılık su ile yıkanır. Bu maskeyi duştan önce yapmak yıkamada kolaylık sağlar.

Gözenek Temizleyen Peeling 

Gözenek temizleyici maske tarifleri dışında peeling de gözenek temizlemede ve gözeneklerin küçülmesinde etkili bir üründür. Kozmetik mağazalarında pek çok peeling bulunur. Fakat doğal yollar ile yapılan maskeler daha sağlıklı ve daha iyi bir sonuç almanıza yardımcı olur. Peeling ile ciltteki ölü deriyi ve kiri ciltten uzaklaştırmak mümkün olur. En etkili peeling tarifi aşağıda yer alıyor. Evde kolay bir şekilde yapabileceğiniz peeling için gerekli malzemeler;

 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 damla kadar limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker

Tüm bu malzemeler ayarlandıktan sonra hazırlanış ve uygulanış aşamasına geçmek gerekiyor.

Peki, nasıl uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kabın içinde karıştırılır.
 • Yüze bırakılan peeling bir süre avuç içleri ile ovalanır.
 • Maske ciltte gerilmeye ve kurumaya başlar. Kuruyan maskeyi cildinizden söküp atabilirsiniz.

Ciltteki Gözenekler İçin Nemlendirici Yüz Maskesi Tarifi 

Ciltteki gözenekleri temizledikten sonra yüze nem maskesi uygulamak ciltteki gözeneklerin küçülmesine de yardımcı olur. Cildin ihtiyacı olan nemi bu maske ile karşılamak mümkün olur. Bu maske ölü deriyi atar ve sıkı bir cilt görünümüne ulaşır. Nem maskesi için gerekli malzemeler;

 • 3 tatlı kaşığı muz
 • İki üç damla limon suyu
 • Yarım tatlı kaşığı bal

Malzemeler hazırlandıktan sonra hepsi karıştırılır ve homojen bir hal alması sağlanır. Daha sonra tüm bu karışım cilde uygulanır. Fakat uygularken göz çevresine sürmemeye dikkat etmek gerekir. Maske uygulandıktan sonra 15 ile 20 dakika arası ciltte bekletilir.

Maske kuruduktan sonra soğuk su ile cilt temizlenir. Bu maskeyi haftada bir yaparak cilt tamamen arındırılır ve nem kazandırır. Çok fazla yaparsanız ama ciltte sivilce oluşumu söz konusu olabilir. Düzenli kullanımda cilt sağlıklı bir görünüme kavuşur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.