Cilt Çeşitleri Nelerdir Nasıl Anlaşılır

20.05.2022
3.788
Cilt Çeşitleri Nelerdir Nasıl Anlaşılır

Cilt Çeşitleri nelerdir? Herkesin cilt tipi farklıdır, kişiler ciltlerinin ihtiyacı olan bakımları yapabilmek adına mutlaka cilt çeşitleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Aksi halde cilt tipine uygun olamayan bakımlar cildin erken yaşlanmasından, cilt tahrişleri gibi pek çok problemle de karşı karşıya kalabilir.

Cilt Çeşitleri nelerdir?

Cilt tipi genelde genetik bir faktördür. Bu nedenle yapılan cilt bakımları ya da tedaviler cilt çeşidinizi değiştirmez. Fakat cilt tipine uygun ve doğru yapılan bakımlar cildin daha kusursuz olmasına yardımcı olur. Özellikle 30 yaşından sonra doğru ve düzenli bir şekilde cilt bakımlarının yapılması ilerleyen yıllar için önemli bir faktördür.

Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde cilt tipleri beş gurupta incelenir. Bu cilt çeşitleri ise normal ciltler, kuru ciltler, yağlı ciltler, karma ve hassas ciltlerdir. Her bir cildin özel bakıma ihtiyacı vardır.

Cilt Çeşitleri Nasıl Anlaşılır?

Eğer cilt çeşitleri hakkında bir bilgiye sahip değilseniz ilk etapta kendi cilt çeşidinizi bulmanız gerekir. Bu konuda da en sık sorulan  sorulardan bir tanesi cilt çeşitleri nasıl anlaşılır sorusudur. Cilt çeşidinizi anlamak için sabah uyandığınızda cildinize henüz hiçbir işlem uygulamadan önce bir cilt tipi  peçete testi yapabilirsiniz. ( testimizin detayları başlıklarımızda)

Normal Cilt Nedir?

Cildinizin nasıl bir yapıya sahip olduğunu anlamak için sabah burun etrafına, çene bölgesine ve alın kısmına kuru  kağıt mendili sürün. Sabah uyandığınızda yapacağınız kağıt mendil testinde yağ izleri yok ise cildiniz normal cilt yapısındadır. Normal cilt yapısında olan kimseler ciltlerinde elastik ve esnek bir yapıyı da hissedebilirler. Bu tür ciltler en az sorunlu ciltler içindedir.

Yine normal cilt yapısında olan kimselerin ten cilt tonu eşit, canlı ve diridir. Kan dolaşımı gayet sağlıklı olduğu için de geç yaşlanan kişilerdendir. Üstelik diğer cilt tipleri gibi çok aşırı bakıma da ihtiyaç duymazlar.

Kuru Cilt Nedir?

Sabah uyandığınızda ve kağıt mendil testi yaptığınızda mendil temiz kalacaktır. Ama burada cildinizde yanma ve pul pul dökülmeler meydana gelecektir. Zaten kişiler kendi kuru ciltlerini hemen anlayabilir. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler diğer cilt tiplerine göre daha çabuk yaşlanıp, daha çabuk tahribata uğrayabilirler.

Özellikle erken yaşlarda kırışıklıklar ve solgun görünüm meydana gelir. Kuru cilde sahip olan kimselerde sivilce ve akne görülmez bu nedenle genç yaşta oldukça güzel görünebilirler fakat 30 yaşından sonra ciltte erken yaşlanma ve erken kırışıklıklar meydana gelir.

 Yağlı Cilt Nedir?

Sabah uyanıp kağıt mendil testi yaptığınızda mendil üzerinde ve burun, çene gibi alanlarda yağlar kendini net bir biçimde gösterecektir. Bakım yapılması zor olan bir cilt tipidir. Üstelik her an cilt üzerinde büyük gözenekler, siyah noktalar ve irinli sivilceler meydana gelir.

Yağlı cilt bakımı yapılmadığında, zamanla gözenekler daha da genişler ve yüz bölgesi delik delik bir görünüme kavuşur. Bu kimseler için yağlı cildin tek avantajı cilt geç yaşlanır. Eğer doğru makyaj malzemesi kullanılırsa ve doğru cilt bakımı yapılırsa cilt parlak ve daha diri bir görünüme kavuşur.

Karma Cilt Nedir?

Karma cilt test sırasında burun ve çene bölgesinde yağlara rastlanırken, yanak ve alın bölgesinde yağlara rastlanmaz. Karma cilt bakımları yüzün tamamına yapılmaz. Burun ve çene bölgesine ayrı, yanak ve alın bölgesine ayrı ayrı bakım yapılır.

Hassas Cilt Nedir?

Hassas cilt aşırı kurudur, kolay mikrop kapar ve hemen tahriş olur. Bu cilt tipinde pul pul dökülmeler, cilt lekeleri, kırmızı izler ve siyah noktalar çok fazla görülür. Bu nedenle özenli bir şekilde bakımlarının yapılması gerekir. Cilt üzerine her kozmetik ürünü uygulanamayacağı gibi her bitkisel ürün de uygulanmaz.

Cilt Çeşitlerine Göre Bakım Nasıl Yapılır?

Cilt çeşitlerini öğrendikten sonra nasıl bakım yapılması gerektiği hakkında da detaylı bilgilere sahip olmanız çok önemlidir. Cilt çeşitlerine göre bakım yapmak herkes için farklıdır. Bu nedenle cilt bakımlarının kişilere özel olması daha faydalı olacaktır.

Normal Cilt Çeşitlerinde Bakım Nasıl Yapılır?

Normal bir cilt yapısına sahip iseniz, kaliteli ve doğal ürünler ile cilt bakımlarınızı yapabilirsiniz. Normal cilt bakımı ilk etapta temizlik ile başlar. Gün içinde hava kirliliği, makyaj ve güneşin etkilerini en aza indirmek için akşam yatmadan önce mutlaka cildinizi doğal ürünlerle yıkamanız ve temizlemeniz gerekir.

Burada cilde çok baskı uygulamanıza ve aşırı temizlemenize gerek yoktur. Sadece doğal sabun, nemlendirici krem ve doğal gül suyu gibi ürünlerle cildinizi düzenli olarak bakım yapmanız yeterli olacaktır.

Kuru Cilt Bakımı

Kuru bir cilde sahipseniz mutlaka makyaj malzemesi olarak seçkin ve kaliteli markaların ürünlerini kullanmanız tavsiye edilir. Aksi halde cilt üzerinde pul pul dökülmeler ve minik çatlaklar meydana gelebilir. Kuru cilt bakımında doğal zeytinyağlı sabun kullanmanız önerilir. Bunun yanında keçi sütü sabunu da kullanabilirsiniz. Keçi sütü sabunu kullanacaksanız, sabunu doğrudan yüzünüze uygulamak yerine sadece köpüğünü yüzünüze uygulamanız daha doğru olacaktır.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olur?

Yağlı cilt bakımı için yağsız ürünler kullanmanızda fayda vardır. Özellikle makyaj öncesi makyaj spreyi ve krem gibi ürünlerden kaçınmanız tavsiye edilir. Bunun yanında yüz bölgesine çok fazla fondöten uygulamanız cildi daha da yağlandıracaktır. Akşam cilt temizliğinde sirke, karbonat ve limon gibi ürünler kullanabilirsiniz.

Eğer cildinizdeki yağ ve akne gözeneleri büyük ise bunun için buhar banyosu yapabilir akabinde yüzünüze hafif darbeler ile kese yapabilirsiniz. Burada kişilerin yanlış bildiği konu ise yağlı ciltlere bakım yaptıktan sonra nemlendirici sürülmediğidir. Bu bilgi yanlış bir bilgidir, eğer bakım yaptıktan sonra cildinize nemlendirici sürmez iseniz  deri altında yer eden yağlar gözenekler üzerinde siyah nokta oluşumuna neden olur.

Karma Ciltlerde Doğru Bakım

Bu cilt çeşidi en zor bakıma sahip olan cilttir. Bu nedenle karma cilt bakımlarının özel olarak yapılmasında fayda vardır. Kişiler burun ve çene bölgelerine akne ve lekeleri giderici özel ürünler ya da maskeler yapmalıdır. Fakat asla yanak ve çene kısımlarına bu maskeleri yapmamaları gerekir. Yine makyaj ürünlerinin büyük titizlikle seçilmesi gerekir.

Hassas Cilt Bakımı

Hassas cilt bakımı için %100 doğal ve organik ürünlerden faydalanmanız gerekir. Yine gün içinde mutlaka güneş kremi kullanmanızda fayda vardır. Aksi halde rüzgar ve güneş cildi hemen tahriş edebilir. Yine yüz temizliği yaparken cildi kurutacak beyaz sabunlardan ve banyo sabunlarından uzak durmak gerekir.

Hassas ciltler diğer ciltlere göre daha önemli olduğu için ilk etapta hassas cilt nasıl anlaşılır? Gibi sorulara cevap aramanız gerekir. Yukarıda da belirttiğim gibi peçete testi ile hassas cildi hemen anlayabilirsiniz.

Eczanede Cilt Tipi Testi Nasıl Yapılır?

Eğer kağıt peçete ile cilt tipinizi anlayamamışsanız o halde cilt tipi eczane testi yapmanızda fayda vardır. Bu testin doğruluk oranı daha yüksek olacaktır. Eğer cilt tipinizi öğrenmek istiyorsanız yakınınızdaki bir eczaneden test çubukları alıp yaptırabilirsiniz. Bu test hem oldukça kolay bir işlem hem de kısa süreli bir işlemdir. Doğru analizler sonucunda ise cilt bakımlarını daha bilinçli olarak yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.