Moringa Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

28.04.2022
4.259
Moringa Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Moringa çayı Faydaları nelerdir? Moringa çayı içinde ne var? İçeriği bir çok hastalığa şifa olan moringa çayının yetiştirildiği bölge güney Asya bölgesidir. Moringa çayı ağacı farklı isimler ile de anılmaktadır, moringa ağacının diğer isimleri davul ağacı, silindir ağacı, bir diğer ismi ise kendine çokça yakışan mucize ağaç  denilmektedir.

Moringa bitkisi o kadar değerli bir bitkidir ‘ki neredeyse bütünüyle tüketilmektedir hiç bir parçası ziyan edilmemektedir. Ağacın gövdesi her ne kadar faydalı olsa da en değerli yerleri yaprak kısımlarıdır, yaprak kısmında A-E-C Vitaminleri bulunduğu gibi 9 türlü amino asit barındırmaktadır

Moringa Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Son dönemlerde adını sıkça duymaya başladığımız şifalı bitkiler arasında hatırı sayılır şekilde yerini alan moringa çayı içindekiler bulunan faydalı bir çok vitaminlerle dikkatleri üzerine çekmiştir, moringa otu  metionin ve sistin içerdiğinden zengin bir amino asit kaynağıdır, bağışıklık siteminden, kanser, Alzheimer, soğuk algınlığı, kalp rahatsızlıkları, yara izleri gibi bir çok rahatsızlığa iyi gelen bu sağlığımız açısından çok değerli etkileri olan moringa çayı faydaları, kullanımı moringa çayı tarifi gibi, bir çok konu hakkında detaylıca sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Moringo yaprağının faydalarını daha iyi anlayabilmemiz için, örnek verecek olursak 100 gr moringo yaprağında yaklaşık olarak  DÖRT havucun A vitamini, YEDİ adet portakalın C vitamini, ÜÇ tane muzun, barındırdığı kadar potasyum içermektedir. Moringo yağı için ise şöyle bir örnek verelim YİRMİ gr moringo yağında İKİ gr proteine bulunmaktadır.

Moringa Çayı Nasıl Kullanılır

Moringa çayı demleme

Moringo çayı hazırlamak normal diğer bitkisel çaylar ile aynıdır ihtiyacınız olan moringa çayı otu ve kaynatılmış sudur, suyu kaynattıktan sonra bir poşet çaya denk gelecek şekilde moringo yaprağını suya ilave edin, ardından 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin ardından servis edebilirsiniz.

Moringa Çayı Faydaları Nelerdir?

Moringa çayı ne işe yarıyor? moringa çayı faydalı mı? Moringa bitkisinin faydası oldukça çoktur bunlar arasında en önemlisi diyebileceğimiz vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı genel olarak bir savunma sistemi oluşturmasıdır, diğer faydaları ise şunlardır.

 • Ağrı giderici etkisi vardır özellikle baş ağrıları ve kulak ağrılarında etkilidir
 • İçerisinde bulunan yoğun A vitaminini etkisi ile görme bozukluklarını gidermeye yardımcı olur.
 • Yeterli oranda alamadığımız mineral eksikliğimizi gidermeye yardım eder.
 • Hazmı kolaylaştırarak metabolizmanızı hızlandırır.
 • İçerisinde bulunan vitaminlerin etkisi ile açlığınızı hissettirmez.
 • Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeniz e yardım eder.
 • Yağ yakıcı özelliği vardır.
 • Yorgunluk bitkinlik gibi şikayetlerin azalmasına yardım eder.
 • Miğde ağrısı yaşayanlar için şif kaynağıdır.
 • Mide hastalıkları kategorisinde olan ülser hastalarına tedavi edici etkisi bulunmamaktadır.
 • Cilt sağlığı ve güzelliği için etkili bir bitkidir.
 • Düzenli kullanıldığında zayıflamanıza yardım eder
 • Kanser oluşumunu durdurmaya yardım eder.
 • Kalp hastalıklarında destekleyici tedavi etkisi vardır
 • Böbrek hastalıklarına iyi gelir
 • Tam bir protein deposudur.
 • Moringa çayı diyeti yaparak zayıflayabilirsiniz.
 • Beyin sağlığı için faydalıdır.
 • Ödem attırıcı özelliği vardır
 • Karaciğere faydalıdır
 • Moringa bitkisi diyabet hastaları için şekeri düzenleyici etkisi vardır

Moringa Çayı Zararları

Moringo çayının bazen aşırı tüketimine bağlı olarak sağlık sorunları yaşanabilmektedir, ayrıca sürekli bir ilaç kullanıyor, devam eden bir tedaviniz var ise kullanmadan önce kesinlikle doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Kadınlarda rahim sıkışması, pevlik ağrıların oluşmasına neden olabilmektedir.

Moringo Çayının Zararları Nelerdir

 • Gebelik döneminde moringo çayı kullanımı düşük meydana getirebilmektedir.
 • Hamilelik başlangıcı ve hamilelik döneminde kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez.
 • Mide ekşimesine neden olabilmektedir.
 • Aşırı tüketim dönemlerinde ishale sebep olabilmektedir.

Saymış olduğumuz bu yan etkiler çok sıklıkla görülmediği gibi, genellikle görülen kişilerin aşırı ve dengesiz tüketiminden kaynaklanmaktadır.

Moringa Çayı Kullananlar

Öncelikle Moringa çayı orijinal nasıl anlaşılır Şifalı bitkilere talep artınca gıda dolandırıcıları hemen harekete geçmektedirler, o kadar benzetiyorlar ‘ki ayırt etmek bazen normal bir kullanıcı için imkansız hale gelebilmektedir, moringa bitkisini tanıyorsanız kokusuna ve şekline bakmalısınız, en ufak bir tereddüt yaşadınız mı almaktan vazgeçmelisiniz. Öncelikle sertifikalı iş yerleri veya markaları tercih edilmeli.

Moringa çayı tohumunu ayrıt etmesi toz halinde getirilmiş ürünlerde daha zor bir hal almaktadır. Paket olarak satışa sunulan ürünlerden biri olan moringa çayı ersağ kullananlar çoğunlukla memnun oldukları belirtmişlerdir.

Kullanıcıların bitkisel ürünlerden dolayı yaşamış olduğu endişeler sorulan sorular ile gün yüzene çıkmaktadır, sorular içerisinde moringa çayı öldürür mü sorusuna dahi rastlamaktayız.

Moringa çayı ile zayıflatır mı?

Morigo çayı metabolizmayı hızlandırarak hızlı yağ yakmanızı, sindirim sisteminizin daha hızlı ve düzenli çalışmasını sağlayarak zayıflamanıza yardım eder, ayrıca tokluk hissi verdiğinden dolayı aşırı yemek yemenize engel olur. Moringa çayı ile zayıflayanlar ve başarılı sonuçlar alanlar azımsanmayacak kadar çoğunluktadır.

Moringa çayı ishal yapar mı?

Moringo çayı aşırı tüketimlerde ishale neden olabilmektedir.

Moringa çayı ne zaman kullanılır?

Maringo çayını normal bitki çayı tüketiminde olduğu gibi kullanabilirsiniz, özellikle baş, ve kulak ağrısı problemlerinizde, sindirim siteminde problemler yaşıyorsanız, çay tüketimine başlayabilir, sürekli uygun dozlarda kullanmanızda bir sakınca yoktur. Moringa çayı hakkında olumsuz yorumların başında ishal ve mide bulantısı şikayetleri gelmektedir, bunların çoğunluğunun aşırı tüketime bağlı olduğu görülmüştür.

Moringa çayı mideye iyi gelir mi?

Moringa çayı mideyi rahatlatır, mide yaralarını tedavi eder, ayrıca mide ülseri tedavisinde bitkisel olarak kullanılan bitkidir.

Moringa çayı ayda kaç kilo verdirir?

Kullanımına bağlı olarak ayda 8 ila 15 kilo verenler bulunmaktadır, özellikle metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermenin daha kolaylaştığı gelen yorumlar arasındadır.

Moringa çayı süt yapar mı?

Moringo çayını kadınlar arasında bu kadar tutulmasının bir nedeni ise içerisinde bulunan vitaminlerden dolayıdır , moringa çayı kullananlar süt üretiminin artığını söylemişlerdir, ayrıca emziren sütünü arttırdığı gibi süt kalitesini arttırdığı gözlemlenmiştir.

Moringa çayı şişkinlik yapar mı?

Moringo çayı şişkinliğe neden olmamaktadır, tam aksine şişkinliği gidermeye yardım etmektedir.

Moringa çayı adet düzensizliği yapar mı?

Moringa çayı adet düzensizliği yapıp adet geciktirir mi sorusu sıkça sorulan sorular olmakla beraber, uzmanlar tarafından kesin olarak yapılmış bir açıklama maalesef bulunmamaktadır.

Moringa çayı uyku yapar mı?

Rahatlatıcı etkisinden dolayı dinginlik vermektedir, buna bağlı olarak hafif uyku haline sebep oldu nadiren görülmüştür.

Moringa çayı tansiyona İyi Gelir mi?

Moringa çayı tansiyon hastaları, şeker hastaları, ve kalp hastalığı bulunan kişilerin doktora başvurmadan tüketmeleri kesinlikle doğru değildir.

Moringa çayını tansiyon hastaları kullanabilir mi?

Tansiyon problemi olan kişilerin doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir şekilde kullanmaları tavsiye  edilmemektedir.

Moringa çayı mide bulantısı yapar mı?

Maringo çayı çok sık olmamasıyla beraber, mide bulantısına sebep olabilmektedir

Moringa çayı tiroide iyi gelir mi?

Tiroid’e iyi geldiği konusunda bir bilgi bulunmamaktadır, uzman doktordan yardım alabilirsiniz.

Moringa hamileler kullanabilir mi?

Hamile ve hamilelik şüphesi olanlar kullanamaz.

Moringa çayı marketlerde Eczanelerde Var mı bulunur mu?

Moringa çayı nerede satılıyor moringo çayı satış noktaları genellikle ürünün orijinal web sitesi üzerinde yapılmaktadır, ve yine farklı web sitelerinde bulunmaktadır, dikkat edilmesi gerekilen husus bitkisel çay alırken ince eleyip sık dokumamız gerektiğidir, sonara çok büyük sağlık sorunları ile karşılaşabiliriz. Moringa çayı katkısız olarak satılmaktadır, moringa otu, veya moringa tozu olarak ‘ta çeşitleri bulunur, son dönemlerde revaç ta olmasından dolayı piyasada  sahte moringa çayı adı altında dolandırıcılığı dahi başlamış durumdadır.

Moringa çayı böbreklere zararlı mı?

Çok aşırı moringa çayı tüketiminde böbrekler yorula cağından dolayı sindirim bozukluğu problemine yol açabilmesi olası durumlardandır, aşırı tüketilmediği sürece bir zararı bulunmamaktadır.

Moringa çayı limonla içilir mi?

Moringo çayının tüketimi sade olarak tavsiye edilmektedir, etkileşim gördüğü bitkisel çaylar hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır.

Moringa çayı günde kaç kere içilir?

Günlük olarak önerilen tüketim miktarı sabah ve akşam olmak üzere 1-2 fincanı geçmemelidir.

Moringa çayı kaç günde etki eder?

Düzenli olarak kullanımda 1 ay gibi kısa bir sürede etkisini hissetmeye başlarsınız.

Moringa çayı aktarlarda bulunur mu?

Moringa çayı çoğunlukla her aktarlarda bulunabilen bir bitki değildir, bazı aktarlarda satılıyor olsada biraz araştırmanız gerekebilir. Gün geçtikçe aktarlarda satışı artmaktadır.

Moringa çayı ayda kaç kilo verdirir?

Moringo çayı kişiye göre farklılık gösteriyor olsa da, düzenli kullanımlarda ayda -3 ila 5 kilo arasında vermek mümkündür.

Moringa çayı Çeşitleri

Moringa çayı beon

Moringa tozu,

Klasik moringa çayı

Moringa karışık bitki çayı

Moringa çayı cinsellik

Moringa çayı metabolizmayı hızlandırdığı ve toksinlerden arındırdığın dan dolayı cinsel sağlık açısından olumlu etkileri olacağı yönünde kanaatler olsada kesinleşmiş bir bilgi bulunmamaktadır.

Moringa çayı canan karatay yorumu

Dr canan karatay moringa çayını tavsiye etmiş saymış olduğumuz kriterler içerisinde tüketilmesinde bir mahsurunun olmadığını belirtmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.